Info Press

UCI zverejnila fiktívny ranking tímov, Dukla je vysoko

V prvých februárových dňoch dostali všetci organizátori UCI pretekov v roku 2014, a rovnako aj zástupcovia kontinentálnych tímov, e-mail od Medzinárodnej cyklistickej únie, kde sa píše, že únia zostavila akýsi fiktívny rebríček, ktorý lepšie odzrkadľuje úroveň jednotlivých tímov ako klasické rebríčky Africa, Asia, Europe, America a Oceania Tour.

Predstavitelia UCI nabádajú organizátorov, aby pri pozývaní tímov na svoje preteky brali ohľad na tento rebríček a snažili sa naplniť štartovú listinu tým najlepším, čo daný kontinent ponúka. Dodajme, že všetci európski organizátori podujatí 2. kategórie (1.2, 2.2) sú povinní pozvať tri najlepšie kontinentálne družstvá, ktorými sú momentálne Adria Mobil (Slovinsko), Kolss Cycling Team (Ukrajina) a CyclingTeam De Rijeke (Holandsko). Tí si teda môžu vyberať, kde chcú štartovať.

Aktuálny európsky rebríček profesionálnych kontinentálnych a kontinentálnych tímov vedie IAM Cycling. Veľmi silný Adria Mobil je ako prvý kontinentálny tím na štvrtom mieste. Naša Dukla Trenčín Trek je zo 128 posudzovaných družstiev na 45. mieste, čo je veľmi vysoká priečka vzhľadom na to, že môžeme pokojne odrátať 13 prokontinentálnych celkov s úplne inými pretekmi, širokým jazdeckým zloženým aj finančnými možnosťami, ktoré sa nachádzajú v rebríčku nad ňou.

Zaujímavosťou je, že vyššie sú v rebríčku iba dva tímy z krajín V4, a to poľské celky BDC Marcpol (32.) a Activejet Team (37.). UCI posunula za Duklu všetky české kontinentálne tímy dokonca vrátane Etixxu - iHned, ktorý skončil tesne za Trenčanmi na 46. pozícii.

"Som potešený, že našu prácu zhodnotili ľudia z UCI takto. Snažíme sa každým rokom posúvať a vyzerať aj v očiach zahraničných usporiadateľov a UCI čo najlepšie. Zároveň potrebujeme získavať čo najviac víťazstiev a pozícií v Top 3. Vlani sa nám na UCI pretekoch podarilo viac ako dvadsaťkrát stáť na stupni víťazov. Musím povedať, že tento rebríček asi niektorí ľudia naozaj berú vážne, lebo prijal som niekoľko nespokojných telefonátov od našich západných susedov (úsmev)," povedal nám Ján Valach, športový riaditeľ Dukly Trenčín Trek.

CK Banská Bystrica ani epic janom greenway sa ešte v rebríčku neobjavili.

Najblizšie preteky