12.6.-14.6.2014-Tour of Malopolska

Každý rok sa v polovici júna neďaleko našich severných hraníc koná Malopolski Wyšcig Górski (UCI, 2.2), teda trojdňové preteky zvlneného až kopcovitého charakteru. Organizuje ich Malopolský cyklistický zväz, teda rovinakí ľudia ako Preteky karpatských kuriérov.

Keďže sa tu nejazdí časovka, každý rok patrí podujatie medzi tie, kde majú kontinentálni Slováci šancu uspieť. Vlani tu zaznamenal dovtedy životný úspech Erik Baška druhým miestom v tretej etape. Tento rok však nemá dohniansky mladík želanú odolnosť v kopcoch, takže ostal doma a do Malopolska cestovala pätica Matej Jurčo, Patrik Tybor, Martin Mahďar, Mário Daško a Filip Taragel z Dukly Trenčín Trek.

Konkurencia nebola taká vysoká ako na Okolo Slovenska. Poliaci tvorili presne polovicu štatovej listiny, teda takmer 70 pretekárov. Po jednom tíme tu mali zastúpenie aj všetky okolité krajiny.

Tour of Malopolska 2014 - 3. etapa (sobota 14. júna) víťaz Max Werda

kopcovitá etapa kopcovitá cieľ etapy na rovine Muszyna > Stary Sacz 151 km víťaz: Werda

Posledný deň trochu prekvapujúco opäť pelotón výkonnostne nerozdelil. Napriek tomu si 50 ľudí nedokázalo postrážiť trojčlenný únik, ktorý dorazil do cieľa a Poliaci si nechali ujsť celkový triumf. Vpredu bol totiž víťaz druhej etapy a rovnako tretí muž celkového poradia Max Werda. Nemecký pretekár z tímu Stolting v závere zdolal víťaza našej jednorazovky V4 Bernasa z BDC Marcpol a odniesol si z Poľska k celkovému triumfu aj dve etapy. Cieslik z Bauknechtu mierne zaostal a pelotón finišoval s mankom 17-tich sekúnd.

V hlavnej skupine sa nachádzala aj dvojica Matej Jurčo - Martin Mahďar. Keďže neboli členmi víťazného úniku ani nebrali žiadne bonifikácie, do najlepšej desiatky sa nedostali. Matej si pripísal celkové dvadsiate miesto. S o dve sekundy lepším časom by atakoval Top 10.

Najblizšie preteky