2.6.-7.6.2014-Okolo Slovenska-UCI 2.2

Už 58 rokov má Slovensko svoju Tour a aby sa čo najviac podobala najslávnejším pretekom, oficiálny názov je francúzsky, teda Tour de Slovaquie. Podujatie je súčasťou európskeho kalendára UCI a má tradičnú kategóriu 2.2, ktorá je v stredoeurópskych podmienkach vyhovujúca. Kvalita štartového poľa je slušná a zároveň sa dokážu presadiť aj slovenskí pretekári.

Na štart sa chystá 23 tímov a viac ako 130 pretekárov. Medzi nimi budú dvadsiati piati Slováci rozdelení do štyroch slovenských a jedného rakúskeho družstva.

Dukla sa pokúsi vyhrať etapu a bodovať aj celkovo

Náš najlepší tím nastupuje v najsilnejšej možnej zostave. Eliťáci Kováč, Tybor, Jurčo, Mahďar a dvadsať trojkári Baška, Malovec. Všetci sú zdravotne v poriadku. Maroš Kováč obhajuje vlaňajšie tretie miesto celkovo, keďže pelotónu v 1. etape ušiel dvojčlenný únik. "Podľa môjho názoru budú rozhodovať únik, vietor a tímová časovka. K tej sa radšej vyjadrovať nebudem. Je nevýhodou pre všetkých domácich cyklistov... Formu nemám takú ako vlani, na jar sme mali veľmi málo štartov, ale uvidíme, budeme bojovať. Najťažšia etapa bude druhá," povedal nám Kováč, ktorý má zo súčasnej štartovej listiny na Okolo Slovenska jasne najviac štartov. Vyhrať tieto preteky sa neúspešne usiluje už dvanásť rokov.

Vyhrať etapu, celkové umiestnenie do desiateho miesta a medzi tímami do tretieho. To sú podľa Jána Valacha minimálne ciele v tomto týždni. Bývalý víťaz pretekov z roku 1996 vsádza na vyrovnanosť svojho celku. "Máme šiestich dobre pripravených pretekárov s vysokou výkonnosťou. Každý deň budeme útočiť. Určite rozhodne nejaký únik a my tam niekoho musíme mať. Časovku družstiev sme trénovali už na Malorke. Na východ sme cestovali v nedeľu, takže dnes si prezrieme trať a absolvujeme dobrý tréning. Nám by vyhovovali časovkárske špeciály, pretože ich máme k dispozícii. Na klasických bicykloch máme tiež špičkové vybavenie aj kolesá, ale iba maximálne päťcentimetrové ráfiky, takže niektoré tímy budú mať určite výhodu." V Dukle kopce 58. ročníka nepovažujú za rozdielové.

Dukla Trenčín Trek

1977 Maroš Kováč

1984 Matej Jurčo

1987 Patrik Tybor

1989 Martin Mahďar

1994 Erik Baška

1994 Ľuboš Malovec

Najblizšie preteky