2.6.2014-Okolo Slovenska-1.etapa-týmová časovka

Podujatie odštartovalo tímovou časovkou na východe Slovenska, ktorá bola pre fanúšikov určite veľmi atraktívna, ale niektoré tímy do nej nastupovali aj s miernymi obavami, ako si dokážu poradiť s touto disciplínou, a či v cieli nebudú veľké rozdiely.

 

1. etapa Okolo Slovenska 2014 (UCI Europe Tour 2.2, Slovensko)

3.6. utorok časovka tím. čas. cieľ etapy na rovine Stropkov > Stropkov 14,8 km víťazi: Metec

uvod-k-pretekomstartova-listina ETAPY: ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5

 

V Stropkove bolo na štarte veľmi teplo a svietilo slnko, i keď v priebehu dňa pokropil trasu aj dážď. Všetci boli zvedaví, ako dopadne premiéra tímovej časovky na Okolo Slovenska a aký vplyv bude mať na priebeh celého podujatia. V cieli sa do dnešnej etapy započítaval jednotlivým tímom čas štvrtého jazdca v poradí. Víťazný celok ukoristil pred zajtrajšou etapou žltý dres, ktorý mal získať jeho pretekár, ktorý preťal cieľovú čiaru ako prvý.

 

Prvý sa postavil na štartovaciu rampu kontinentálny celok Astany, ktorý na námestí vyprevádzalo na trať veľké množstvo ľudí, podľa našich odhadov sa mohlo prísť pozrieť na otvorenie 58. ročníka tohto podujatia až okolo 2000 ľudí, ktorí vytvárali výbornú atmosféru. Na naše domáce tri kontinentálne zoskupenia potom nemuseli priaznivci dlho čakať. Dukla Trenčín Trek sa pripravovala na túto disciplínu na sústredení na Malorke, ale chlapci z epic janomu s ňou nemali takmer žiadne skúsenosti, takže boli zvedaví, ako to dopadne. Náš najmenší tím CK Banská Bystrica je zas aktuálnym majstrom Slovenska v tímovej časovke, preto aj oni boli napätí, ako si poradia s medzinárodnou konkurenciou.

 

Najskôr sa v cieli objavil náš dlhoročný kontinentálny celok Dukla Trenčín Trek, ktorý dosiahol na 15-kilometrovej trase čas 17:47. Už po štyroch kilometroch odpadol z ich tempa Luboš Malovec, takže dve tretiny museli odjazdiť len v piatich mužoch. Ako prvý preťal z tohto tímu cieľovú pásku Patrik Tybor, aj keď len veľmi tesne pred Martinom Mahďarom, takže Tybor sa zajtra oblečie do slovenskej trikolóry pre najlepšieho domáceho cyklistu. Dukle sa podarilo dosiahnuť lepší výsledok ako borcom z epic janom greenway, ktorí síce prišli do cieľa v kompletnej zostave, ale s výsledným časom 19:03.

 

Medzitým bol na prvej priečke usadený ukrajinský celok Kolss Cycling Team s hodnotou 17:19. Rakúsky celok Mareka Čaneckého Amplatz-BMC dosiahol o niekoľko sekúnd horší čas ako Dukla, pod výsledok 17:56 sa podpísala skorá strata dvoch pretekárov, ktorí nestačili udržať zvolené tempo. Potom sa na čelo prvej etapy prepracoval holandský tím Metec, ktorý zosadil z tejto pozície zoskupenie Kolss len o dve sekundy. Dukla Trenčín sa zatiaľ nachádzala na desiatej priečke.

 

CK Banská Bystrica dosiahla v cieli druhý najlepší čas zo slovenských tímov výsledkom 18:43, ale ani oni nedorazili do cieľa v pôvodnej zostave, pretože z formácie vypadol Rudolf Rusina. Náš posledný zástupca Mix tím Západné Slovensko zas dosiahol identický čas ako epic janom greenway.

 

V celkovom poradí si nakoniec vedúcu priečku udržal tím Metec a zajtra sa do žltého dresu oblečie 23-ročný holandský jazdec Peter Koning. Dukla Trenčín skončila na dvanástej priečke, zvyšným troim slovenským celkom patrilili miesta v závere výsledkovej listiny. Horší čas dosiahol iba celok CCN Cycling team.

 

Všetci naši pretekári sa na hotel vzdialený dvadsať kilometrov od Stropkova vracali na bicykloch, aby si poriadne precvičili nohy pred zajtrajšou porciou viac ako dvesto kilometrov.

 

 

Ján Valach (Dukla Trenčín Trek): "Nedopadlo to zle, ale mohlo to byť aj lepšie. Už na štvrtom kilometri nám zaostal Ľuboš Malovec a odkrútiť to museli piati. Išli ale pekne, uhladene, neurobili žiadnu väčšiu chybu. Zajtra nás čaká ťažká etapa, ale my máme aj veľmi skúsených pretekárov, takže mali by to zvládnuť bez problémov. Detaily našej taktiky nebudem prezrádzať, každý pretekár bude mať jasné úlohy. V jednoduchosti by som to charakterizoval tak, že budeme aktívni. Sme domáci tím, čakajú sa od nás výsledky, takže v každej etape budeme chcieť bojovať o víťazstvo, takisto o prémie a pracovať budeme aj s tou 30-sekundovou stratou v celkovom poradí."

Najblizšie preteky