29.7.-2.8.2014-Dookola Mazowsza-UCI 2.2

Po úspešnom ťažení v Maďarsku sa cyklisti Dukly Trenčín Trek presunuli k našim severným susedom. Tradičné podujatie Dookola Mazowsza je rovinaté, no z 821 kilometrov bolo prvých osemnásť tímovou časovkou, čo Slovákom nikdy nevyhovuje. Michal Kunic počítal so zostavou BronišJurčoKováčTyborBaškaMalovec.

Konkurencia bola podobná ako na Okolo Slovenska či Czech Tour. Klasické tímy sa netešili iba účasti CCC Polsat, ktoré je profesionálnym kontinentálnym tímom. To si aspoň mohlo všimnúť Erika Bašku.Nálada v Trenčíne išla v poslednom týždni poriadne hore a zdá sa, že aj výkonnosť, pretože šieste miesto v tímovej časovke na UCI pretekoch si za posledných päť rokov nepamätáme. Jasnými víťazmi sa stali borci z CCC Polsat Polkowice. Prokontinentálny tím štartuje na pretekoch 2.2 iba vďaka tomu, že je domáci. 18 kilometrov zvládli rýchlosťou 54 km/h. Dukla prišla do cieľa v kompletnom zložení so stratou 55 sekúnd na spomínanom šiestom mieste.  Celkové poradie nevyzerá nádejne, ale nikdy netreba hádzať flintu do žita. Vedel by o tom hovoriť Maroš Kováč na Czech Cycling Tour. Navyše, Mazowsko je veľmi veterné. Je potrebné byť stále vpredu.

V utorok podvečer je na programe druhá poletapa. Má 106 kilometrov.  Druhú polovicu prvého dňa poznačiil vietor, zákruty, pády v závere aj výkonnosť a rezultoval z toho potrhaný pelotón. V prvej 28-čke v cieli sa objavili Erik Baškaaj Patrik Tybor. S menšími stratami dorazili do cieľa všetci ostatní Dukláci . Aktívny bol počas etapy Ľuboš Malovec, ktorý sa objavil v úniku. V celkovom poradí sa dostal na čelo Jaroslaw Marycz z CCC, bývalý pretekár Saxo Banku. Baška s Tyborom si mierne polepšili, ale na vyššie ako 24. a 25. miesto to nestačilo. strácajú stále 55 sekúnd.

Druhý deň bol trocha uspávací. Pelotón sa nie a nie rozbehnúť. Akosi všetkým vyhovoval únik jediného pretekára z Wibatechu. Vypracoval si šesť minút, potom si ho balík držal na tejto hranici a napokon horko zaplakal. Klasický špurt vyhralAlex Rasmussen, na ktorého si už Peter Sagan určite nespomenie, ale pred troma rokmi sme ho v láske príliš nemali. Vtedy mladému talentu pretekár HTC-Highroad vzal prvé víťazstvo na jednorázových pretekoch v profi kariére. Bola to známa klasika v Philadelphii. Dánsky pretekár tento rok pôsobí v tíme Riwal a teda vyhral druhú etapu. Erik Baška sa musel vyhýbať pádu pretekára z Kolssu a nie vždy všetko vyjde dokonale v záverečnom špurte, takže rezultovalo z toho pekné piate miesto.

Štvrtá etapa vo štvrtok je najdlhšia a v závere sa bude krúžiť na krátkom okruhu, takže sa očakávajú selekcie.Pred štvrtkom očakával Michal Kunic z trenčianskej Dukly zaujímavý boj na veľmi dlhej a technickej trati. Pridalo sa k tomu aj daždivé počasie a o dramatický záver bolo postarané. V jednej z posledných zákrut došlo k pádu viacerých pretekárov úplne z čela a zasiahlo to aj Erika Bašku, ktorý už bol na tretej pozícii. Našťastie nespadol, ale musel vykopnúť nohu z pedála a bolo po šanciach. Maroš Kováč si to šikovne prekľučkoval a napokon ukoristil tretie miesto + dva UCI body. Vyhral opäť Dán Rasmussen. Bola to veľká prehra domácich tímov, pretože v prvej osmičke Poliaci chýbali. V celkovom poradí žiadne zmeny nenastali. Vo vedení ostala trojica Poliakov Marycz - Laton - Komar. BaškaTyborom sú kvôli tímovej časovke v tretej desiatke.

Piata etapa priniesla najväčšiu selekciu, pelotón sa viackrát rozdelil. Únik znova nebol úspešný, ale v závere vpredu neostali z našich žiadni šprintéri - Baška, Kováč, Dubeň. Bez straty ostal iba Patrik Tybor, vyjazdil si deviate miesto. VyhralMaurits Lammertink. Holandský cyklista Jo Piels dôverne pozná aj naše cesty, pred dvoma rokmi celkovo vyhral Preteky karpatských kuriérov s dojazdom na Kohútke. Celkovo si Patrik Tybor polepšil na 18. miesto, ale nebyť tímovej časovky, bol by oveľa vyššie. Dukle sa darí aj medzi tímami, kde sú stále na šiestom mieste. Preteky vyvrcholia v sobotu.

Preteky ukončila etapa v Nowom Dwóre Mazowieckim. Pelotón sa mierne potrhal, ale špurt bol klasický. Tentoraz sa radoval 20-ročný Poliak Eryk Laton z BDC Marcpol. Dánsky suverén špurtov Rasmussen bol druhý, viackrát spomínaný Lammertink tretí a Erikovi Baškovi sa ušlo štvrté miesto. Ostatní Slováci nešpurtovali. Celkovým víťazom sa stal domáci borec CCC Polsat Jaroslaw Marycz. Najvyššie zo Slovákov skončil Patrik Tybor na 18. mieste. Baška sa umiestnil na ôsmej priečke v bodovacej súťaži. Dukle patrí štvrtý flek medzi družstvami. Osud týchto pretekov určila časovka družstiev, kde bola Dukla šiesta. Po nej sa podarilo vybojovať tretie, štvrté aj piate miesto v etapách. Baškovi sa nejazdilo až tak dobre, ako pri trochu nižšej konkurencii v Maďarsku. Ľuboš Malovec sJurajom Lajchom boli aktívni a vyhrali po jednej vrchárskej prémii. Inak jazdcov epic janom greenway opäť nebolo vidno. Martin Dubeň sa dostal iba do jedného špurtu, aj to nebol vysoko.

Najblizšie preteky