4.6.2014-Okolo Slovenska-3.etapa

V tretej etape zamierili cyklisti z Liptovského Hrádku smerom na juh do Handlovej a na trati si museli poradiť až so štyrmi horskými prémiami, ktoré mali šancu výrazne zamiešať kartami vo vrchárskej súťaži a podnecovať jednotlivých jazdcov k atakom.

 

3. etapa Okolo Slovenska 2014 (UCI Europe Tour 2.2, Slovensko)

5.6. štvrtok kopcovitá etapa kopcovitá cieľ etapy na rovine Lipt. Hrádok > Handlová 173,8 km víťaz: Kováč

uvod-k-pretekomstartova-listina ETAPY: ikona-1ikona-2ikona-4ikona-5

 

Ani dnes na pelotón nečakal jednoduchý deň, hneď po štarte ich totiž čakal najvyšší bod tohtoročnej edície Okolo Slovenska Čertovica a aj záverečné kilometre pred samotnou Handlovou sa nachádzali na zvlnenom profile, na ktorom sa mohlo stať čokoľvek. Po včerajšej etape nevládla v slovenskom tábore veľká spokojnosť, preto sa hlavne chlapci z Dukly Trenčín chystali aktívnejšie naplniť svoje predsavzatia.

 

Na štarte sa v Liptovskom Hrádku objavilo 118 pretekárov, začiatok dnešnej etapy prebehol v poriadku, len na tvárach cyklistov bolo badať náznaky nervozity, pretože Čertovica bola veľmi blízko. To chcelo takmer okamžite využiť desať pretekárov, ktorí sa dostali pred pelotón, ale ten ich čoskoro priviedol späť. Na Čertovici bola vyhlásená špeciálna prémia Mateja Lacza, ktorý ako slovenský jazdec vyhral toto podujatie v roku 1964, a ktorú mal získať prvý muž na vrchole najvyššieho bodu pretekov, ale ten však dnes musel prísť do cieľa. Pred touto prémiou sa ľahký dážď zmenil na silnejší, preto si pretekári prichádzali brať nepremokavé vetrovky.

 

Na tomto kopci bol nútený odstúpiť z pretekov Roman Zrelica z Banskej Bystrice. V pelotóne nebolo vidieť žiadne ataky, stále pršalo, ale pred vrcholom si pre špeciálnu prémiu vyrazil Antonio Santoro (Meridiana), ktorému sa to nakoniec podarilo a ktorý si zároveň upevnil svoju pozíciu na čele vrchárskej súťaže. Ďalšie body tu brali český jazdec Ján Hirt (Etixx-Ihned) a Leszek Plucinski (BDC Marcpol). Našťastie, v nasledujúcom zjazde nepršalo, pred pelotónom sa dokázali udržať Santoro a Hirt, ale hlavná skupina bola rozdelená na dve časti.

 

Po tomto klesaní sa ale situácia zmenila, na čele sa usadili Maltar (Adria Mobil), Kirpsza (BDC Marcpol) a Prevar (Kolss), ktorých prenasledoval už znovu spojený pelotón. A hneď sa začalo stúpať na druhú vrchársku prémiu. Podobne ako na predchádzajúcom kopci aj tu sa po jej prekonaní pelotón rozdelil na dve skupiny. Medzitým mal pád Adam Stachowiak (Marcpol), ktorého musel ošetrovať lekár. V prvej hodine dnešnej etapy dosiahli cyklisti priemer 41 km/h a to aj napriek tomu, že museli prejsť cez Čertovicu.

 

Po druhom hodnotenom kopci sa do klasického úniku dostala trojica pretekárov Nikolajev (Itera-Kaťuša), Polnický (Bauknecht-Author) a Komar (BDC Marcpol), ktorých aktivita ich vzdialila od pelotónu na jednu minútu, ale nakoniec vzrástla až na 3:30. Táto skupina obrala pelotón o body na šprintérskej a v poradí tretej horskej prémii, potom sa dostali pretekári na pokojnú pasáž, ktorú malo zakončiť posledné kategorizované stúpanie. Hlavný balík dokázal stiahnuť svoj odstup na 2:50, a teda zvýšil svoje tempo, čo spôsobilo, že odtiaľ odpadlo asi desať ľudí, zo slovenských jazdcov tam boli len zástupcovia Mix tímu.

 

Spomedzi nich najmenej strácal na hlavný balík Johann Schwabik, ale Martin Wachs a Jaroslav Chalas už mali vysoký odstup. Chalás spadol v zjazde z druhého kola. V pelotóne sa v tom čase pohybovalo okolo sto cyklistov. Nasledovala takmer hodina bez hlásení v Radio Tour, až sme stratili dôveru v našu vysielačku. No nakoniec sme sa dostali k aktuálnym informáciám, že únik prekonal na čele pretekov aj poslednú vrchársku prémiu, ale 34 kilometrov pred cieľom bol ich odstup už iba 25 sekúnd. Potom však dokázali na svoju stranu získať ďalších desať. Druhú rýchlostnú prémiu vyhral Mateusz Komar, pretekárov potom čakalo už len niekoľko napínavých kilometrov na zvlnenom teréne.

 

Desať kilometrov pred cieľom sa skončila púť vedúcej trojice a celá hlavná skupina sa blížila pohromade do Handlovej. Ani posledné kilometre nič nezmenili na tejto situácii, preto sa všetci v pelotóne pripravovali na hromadný špurt, ktorý nakoniec vyhral Maroš Kováč! Spolu s ním finišovali v hlavnej skupine aj Matej Jurčo a Patrik Tybor, 12-sekundovú stratu si dnes pripísali Martin Mahďar a Marek Čanecký, keď ostali v časti pelotónu, ktorý mal malú dieru.

 

Maroš Kováč skončil v minulom roku na tomto podujatí na treťom mieste a dnešným víťazstvom určite potešil všetkých slovenských fanúšikov. Okrem toho si vybojoval aj dres pre najlepšieho domáceho pretekára. V celkovom poradí sa posunul aj vďaka bonusovým sekundám na devätnástu priečku, na ktorej stráca 53 sekúnd, ale na prienik do najlepšej desiatky potrebuje získať len trinásť.

 

Ďalšími Slovákmi v poradí sú Matej Jurčo a Patrik Tybor, ktorí majú manko 1:03, Martin Mahďar stráca 1:15. Najlepšie postaveným domácim cyklistom, ktorý nie je členom Dukly Trenčín, je Marek Čanecký so stratou 1:25. Banskú Bystricu zatiaľ dobre reprezentuje Jozef Palčák s mankom 7:03. Z nášho najmladšieho celku epic janom greenway je najvyššie postaveným Ján Chalupčík, ktorý zaostáva 9:12.

 

Ukrajinec Oleksandr Polivoda si ubránil vedúcu pozíciu v celkovej klasifikácii, pred druhým Kristjanom Fajtom musí ešte dve etapy obraňovať náskok desiatich sekúnd. Antonio Santoro zas drží pevne v rukách tú vrchársku, keďže dnes vyhral prvé dve horské prémie. Najlepším jazdcom do 23 rokov zostáva Oscar Riesebeek (Metec).

 

Handlová videla prvé víťazstvo Slováka na týchto pretekoch od roku 2007, keď práve Maroš ovládol krátku časovku v Čadci. Nasledovalo zhruba 40 etáp bez slovenského triumfu.

 

 

Maroš Kováč (Dukla Trenčín Trek): "Som rád, že sa mi podarilo vyhrať po všetkých tých minuloročných tretích miestach. Etapa bola náročná, včera ani dnes som nemal ideálne nohy a kopce som pretrpel, ale išlo sa tempo, čo nám vyhovovalo. Záver bol technický, upršaný, čo mi tiež vyhovuje, takže som si veril a vyšlo to. Predpokladali sme, že hlavná skupina príde do cieľa pohromade, že si to Kolss postráži, čo sa aj stalo, všetky úniky vznikli len po stúpaniach, keď sa tempo zmenšilo. Počas nasledujúcich dní sa budeme snažiť jazdiť pre nášho najrýchlejšieho jazdca Erika Bašku, ďalšie víťazstvo by nás určite potešilo."

 

Najblizšie preteky