6.6.2014-Okolo Slovenska-5.etapa

V záverečnej etape podujatia si pretekári vychutnávali pohľad na krásy južného Slovenska, ktoré sa im prezentovali na rovinatom profile. Celé preteky potom vyvrcholili v hlavnom meste republiky, kde by diváci najradšej videli tretíkrát v rade hromadný dojazd.

 

5. etapa Okolo Slovenska 2014 (UCI Europe Tour 2.2, Slovensko)

7.6. sobota rovinatá etapa rovinatá cieľ etapy na rovine Levice > Bratislava 178,6 km víťaz: Kulik

uvod-k-pretekomstartova-listina ETAPY: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4

 

Jednoduchá trasa bez vrchárskej prémie nemala mať svojou náročnosťou zásadný vplyv na celkové poradie, no na dvoch šprintérskych prémiách a v samotnom dojazde čakalo na pretekárov zopár bonusových sekúnd, ktoré mohli byť pre niektorých veľkým lákadlom. V Gabčíkove pred príjazdom pelotónu odštartovali aj amatérske preteky, ktoré mali takisto svoj cieľ v Bratislave.

 

Na štarte sa objavilo 109 pretekárov, hneď na začiatku skúšal sólovú jazdu pred pelotónom jeden jazdec z lotyšského celku Rietumu-Delfin, ale vpredu sa udržal len dva kilometre. Potom si ale dopredu odskočili Maidos (Astana), Bajt (Amplatz-BMC) a Forbord (Froy-Bianchi), ktorí si vypracovali pre rozvinutie brejku sľubný náskok jednu minútu. Po tridsiatich kilometroch sa dokázali vzdialiť na dve minúty, ale pelotón nemal dôvod

29°C byť nervózny, aj keď táto trojica pokračovala v rýchlom tempe a za chvíľu pridala na svoju stranu ďalšiu minútu.

 

Pred prvou rýchlostnou prémiou to už bolo 3:30, v tom čase mal defekt jazdec tímu Etixx-Ihned Tim Kerkhof, ale podarilo sa mu vrátiť do balíka. Najvyššie postaveným mužom v úniku bol kazašský jazdec Tilegen Maidos, ktorý v celkovej klasifikácii strácal 59 sekúnd, takže tento 20-ročný borec momentálne jazdil ako virtuálny líder pretekov. Tilegen Maidos bol pri chuti a vyhral prvú rýchlostnú prémiu. Priemer prvej hodiny bol 40 km/h, ale chlapci v úniku jazdili so štvorminútovým odstupom ešte o dva kilometre rýchlejšie.

 

Potom sa ale pelotón rozhodol, že vedúca skupina dostala dosť voľnosti a začal sťahovať jej odstup, okamžite padlo prvých 30 sekúnd. V hlavnej skupine sa ocitol na zemi jeden jazdec tímu CCC Cycling. V podstate v tomto ročníku sme v pelotóne videli len minimum pádov. Ošetrovaným jazdcom bol laoský reprezentant Alex Destribois-Coudroy, ale jeho zranenie sa nakoniec ukázalo ako vážnejšie, pretože ho museli ošetrovať v sanitke a odviesť do nemocnice v Galante.

 

Etapa prebiehala v príjemnom počasí, po dopoludňajšom štarte sa teplota postupne zvyšovala. Pred obedom to bola hodnota 28 stupňov. Aj v druhejhodine sa jazdilo veľmi svižne, priemer predstavoval hodnotu 42 km/h. Pelotón si medzitým udržiaval konštantný odstup 3:20 od vedúcej trojice, jej náskok mal pod kontrolou. V každej obci na južnom Slovensku povzbudzovali pretekárov stovky fanúšikov, ktorých na prejazd pelotónu pripravoval Roman Barényi, ktorý pred ním išiel desať minút.

 

Osemdesiat kilometrov pred cieľom klesol náskok utečencov pod tri minúty, ale 2:45 ešte neznamenalo bezprostredné ohrozenie zo strany pelotónu. Na trati tak prebiehala klasická situácia z rovinatej etapy, keď sebavedomý hlavný balík kontroloval únik v pokojnom tempe. O tom svedčila ja spotreba nášho auta, ktorá bola až nuveriteľná, iba tri litre na sto kilometrov.

 

Pozície zostávali nezmenené aj pred druhou rýchlostnou prémiou v Gabčíkove, ktorú takisto ukoristil Tilegen Maidos. V tom čase sa už pred pelotónom odohrávali preteky amatérov, ktoré štartovali práve na tomto mieste. V tretej hodine pretekania klesol priemer na 41 km/h. Po druhej rýchlostnej prémii ďakoval športový riaditeľ pretekov Ľudovít Lučanič cez vysielačku všetkým ľuďom v konvoji za účasť na tomto podujatí, že všetko dopadlo bez problémov a vyslovil želanie, aby sme sa takto stretli aj o rok.

 

Štyridsať kilometrov pred cieľom mal únik náskok dve minúty. Tesne pred príchodom do hlavného mesta si dali jazdci poslednú prestávku na občerstvenie, pretože v uliciach Bratislavy sa mal začať ostrý súboj o záverečný etapový triumf na tomto podujatí. V úniku došli sily ako prvému Dejanovi Bajtovi, takže mu zvyšní dvaja začali utekať preč. Jazdec tímu Amlatz-BMC sa nakoniec vrátil do hlavného balíka, ale vedúca dvojica si 20 km pred cieľom udržiavala stále náskok 1:50.

 

Pelotón ale nechcel vidieť v závere žiadne prekvapenie, preto 12 km pred cieľom bol odstup statočnej dvojice iba jedna minúta. V týchto rýchlych momentoch mal defetk zadného kolesa Marek Čanecký. O tri kilometre neskôr ich už mal pelotón na dosah. Potom už nič nebránilo tomu, aby sa o víťazovi rozhodlo v ďalšom hromadnom špurte.

 

Tentoraz mal najviac síl ukrajinský jazdec Andrij Kulik (Kolss Cycling) a jeho celok sa tak mohol okrem etapové triumfu tešiť aj z celkového víťazstva Oleksandra Polivodu. Na druhom mieste dorazil včerajší víťaz Christian Delle Stelle (MG Kvis-Wilier), tretí bol Roman van Uden (CCN Cycling). Erik Baška dnes finišoval na devätnástom mieste. Zo slovenských jazdcov skončil najlepšie Maroš Kováč na siedmej priečke. Všetci slovenskí zástupcovia dorazili do cieľa v rovnakom čase ako víťaz. V celkovom poradí sa nič nezmenilo, lídri jednotlivých súťaží si udržali svoje pozície.

 

V poslednej zákrute sme ale videli veľký a ťažký pád, po ktorom sa ocitlo na zemi niekoľko pretekárov, hlavne z tímov Astana, Adria Mobil a Gourmetfein, z ktorých museli byť niektorí ošetrení.

 

Celkovým víťazom podujatia sa stal ukrajinský jazdec Oleksandr Polivoda, ktorý položil základ svojho triumfu únikom hneď v druhej etape, ktorú sa mu podarilo aj vyhrať, a svoj náskok potom úspešne udržal až do cieľa. Na druhom a treťom mieste skončili jeho spolubojovníci zo spomínaného úniku, ktorý tak mal rozhodujúci vplyv na celkovú klasifikáciu. Na pódiových priečkach sa teda umiestnili Kristjan Fajt (Adria Mobil) so stratou 10 sekúnd a Matija Kvasina s mankom 19 sekúnd. Z domácich borcov skončil najvyššie Maroš Kováč na devätnástom mieste so stratou 53 sekúnd, ktorý musí byť spokojný najmä s víťaznou etapou.

 

Bodovaciu klasifikáciu vyhral taliansky jazdec Christian Delle Stelle, ktorý si okrem víťazstva vo štvrtej etape ešte pripísal druhé a štvrté miesto. Vrchársku súťaž ovládol jeho krajan Antonio Santoro (Meridiana Team), ktorý sa do bodkovaného dresu obliekol v druhej etape a v každej ďalšej potom upevňoval svoj náskok. Najlepším pretekárom do 23 rokov sa stal Sjoerd van Ginneken (Metec). V tímovej klasifikácii uspel slovinský kontinentálny celok Adria Mobil.

Najblizšie preteky